Çmendet Dodiku, shprehet i gatshëm për konflikt të armatosur në Bosnjë, e kërcënon NATO-n

- Bota Sot

Çmendet Dodiku, shprehet i gatshëm për konflikt të armatosur në Bosnjë, e kërcënon NATO-n

Anëtari serb i Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës, Millorad Dodik, deklaroi mbrëmë se ata janë gati për konflikte të armatosura në BeH në Republikën Srpska dhe se në rast të një skenari të tillë, ata do t’i thërrasin miqtë për t’i mbrojtur, shkruan agjencia kroate e lajmeve, Index.hr.

Nëse është e nevojshme, ne do të mbrohemi me forcat tona. Nëse ata vijnë për të thënë se NATO do të ndërhyjë, ne do të kërkojmë ndihmën e miqve tanë të cilët na thanë qartë dhe me zë të lartë se ata kurrë nuk i lënë shokët e tyre të ngecur”, tha Dodik në një intervistë për Televizionin RS.

Ai nuk shpjegoi saktësisht se për cilët “miq të huaj” e kishte fjalën.

Dodik paralajmëroi se shumë shpejt ai do t’i japë disa propozime lidhur me forcat e armatosura në RS, agjencitë e sigurisë shtetërore dhe organet gjyqësore.

Edhe pse ai kishte thënë se kjo do të thoshte vetëm “forcim i pavarësisë së RS brenda BeH”, ai tani pohoi se qëllimi është “ndarja paqësore” dhe se ishte i bindur se ushtria e BeH nuk do të reagonte ndaj kësaj.

Unë e di se asnjë serb në forcat e armatosura nuk do të pranojë të angazhohet ushtarakisht kundër Republikës Srpska. Unë besoj se shumica e kroatëve nuk do ta bënin këtë”, tha Dodik.

Dy anëtarët e tjerë të Presidencës së BeH, Zheljko Komshiq dhe Shefik Xhaferoviq iu përgjigjën njoftimeve secesioniste të Dodikut me një paralajmërim se zbatimi praktik i planeve të tilla do të çonte në një përgjigje vendimtare.

Nëse nuk ka reagim nga bashkësia ndërkombëtare, forcat shtetërore (BeH) do të reagojnë, me çdo kusht, sepse shpërbërja nuk është në pyetje. Ndarja e një grushti të Bosnjë e Hercegovinës nuk do të lejohet. Kjo gjë që do të prodhonte pasoja”, thuhet në deklaratën e përbashkët të lëshuar në media nga Komshiq dhe Xhaferoviq.Lexoni të gjitha në Bota Sot